Państwowa Inspekcja Pracy opublikowała komunikat, w którym wymienia środki ostrożności, dzięki którym powrót do pracy będzie bezpieczny. Wśród nich znajdują się m.in.: oddzielenie stanowisk przegrodami i zapewnienie środków ochrony osobistej.
Sprawdź też: Co trzeci Polak pracuje teraz zdalnie. Większości to pasuje
Powrót do pracy? Tak, ale pod pewnymi warunkami
Wiesław Łyszczek, główny inspektor pracy w Państwowej inspekcji Pracy, wydał komunikat w związku z “powrotem do normalnego funkcjonowania gospodarki i zakładów pracy”. Wynika z niego, że weryfikacja ryzyka dotyczącego bezpieczeństwa jest konieczna. Co istotne, inspektor podkreślił również, że koronawirus wywołuje wiele frustracji i innych negatywnych uczuć, których powrót do pracy wywoływać nie powinien.
W komunikacie PIP wymieniono środki bezpieczeństwa, które mają zminimalizować zagrożenie wiążące się z powrotem do pracy. Najważniejsze z nich obejmują środki techniczne, organizacyjne, ochrony osobistej i przeciwepidemiczne.
- Środki techniczne to środki ochrony zbiorowej, czyli np. obudowy pleksiglasowe, oddzielenie stanowisk pracy, zachowanie odstępu min. 1,5 m.
- Organizacyjne środki obejmują wprowadzenie zmianowości, zwiększenie liczby przerw w pracy.
- Środki ochrony osobistej to po prostu zapewnienie półmasek FFP2, FFP3, N95 itp.
- Przeciwepidemiczne środki, czyli np. zapewnienie środków do dezynfekcji, częste odkażanie pomieszczeń, przypominanie o zasadach higieny.
W komunikacie zwrócono też uwagę na tzw. środki behawioralne. Oznacza to, że powrót do pracy powinien przewidywać też nadzór kierownictwa nad pracownikami (obserwacja przestrzegania reguł, przypominanie).
Pełna treść komunikatu PIP jest dostępna pod tym linkiem.