Zespół badawczy Havas Media Group zapytał Polaków, co sądzą o zaostrzeniu zakazu handlu w niedzielę. Badania przeprowadzono w lutym 2020 r. i nawiązano w nich do nowych zasad zakazu obowiązujących od stycznia.
Prawie połowa ocenia zmiany negatywnie
Z badań wynika, że 48,9% wszystkich badanych ocenia zakaz handlu negatywnie, a najbardziej niezadowoleni są mieszkańcy dużych miast (powyżej 500 tys. mieszkańców). W ich przypadku aż 64% badanych źle ocenia zaostrzenie zakazu handlu w niedzielę.
Największy podział dotyczy zaś mieszkańców wsi, bo ok. 40% ocenia zakaz handlu negatywnie, a 43,5% pozytywnie.
Podobnie było rok temu
Zakaz handlu w niedzielę zaostrzono w 2020 r. i zgodnie z nowymi zasadami możemy zrobić zakupy tylko w 7 niedziel w roku. Mimo to już w 2019 r. zakaz oceniany był negatywnie przez blisko połowę dorosłych Polaków. Wszystko wskazuje na to, że nastroje Polaków nie zmieniły się bardzo.
Przyzwyczailiśmy się?
Zakaz handlu wprowadzono w 2018 r. i z tegorocznych badań wynika, że większość Polaków przyzwyczaiła się już do niego. Ponad połowa robi zakupy dzień lub kilka dni wcześniej, chociaż część badanych deklaruje, że nigdy nie robili zakupów w niedzielę (ok. 20%). Blisko 12% szuka w niedziele otwartych sklepów. Prawie 50% wszystkich badanych nie odczuwa negatywnych skutków obowiązywania zakazu handlu w niedzielę.
Badanie zostało przeprowadzone przez Havas Media Group w lutym 2020 r. na ogólnopolskim panelu badawczym wśród 1122 dorosłych Polaków. Metodologia: CAWI. Wielkość próby: N=1122.