Prezes UOKiK zakazał przejęcia Eurozet przez Agorę. Zdaniem Tomasza Chróstnego doprowadziłby to do duopolu, w wyniku którego dwie grupy radiowe miałyby ok. 70 proc. udziału w rynku. Agora posiada już bowiem m.in. TOK FM, Radio Złote Przeboje i Rock Radio. Eurozet to natomiast stacje takie jak Radio ZET, Antyradio czy Meloradio.
Sprawdź też: Agora oskarżona o grupowe zwolnienia
Agora nie ma zgody na przejęcie Eurozet
Agora złożyła wniosek o koncentrację z Eurozet jeszcze w 2019 roku. Prezes UOKiK uznał wtedy, że należy dokładnie zbadać rynek. Badania te wzbudziły duże wątpliwości co do przejęcia, które wskazano jeszcze w 2020 roku. Dzisiaj (07.01.21) wydano zakaz koncentracji.
– Zakaz koncentracji jest wydawany w sytuacji, gdy połączenie przedsiębiorców spowoduje poważne, negatywne skutki dla rynku, a jednocześnie nie jest możliwe uzgodnienie warunków, które w sposób całkowity i satysfakcjonujący eliminowałyby powstałe w wyniku koncentracji zakłócenia konkurencji. Tak było w przypadku koncentracji spółek Agora i Eurozet. W wyniku koncentracji doszłoby do powstania silnej grupy radiowej i nieodwracalnych zaburzeń w funkcjonowaniu konkurencji na lokalnych i ogólnopolskim rynku reklamy radiowej oraz rozpowszechniania programów radiowych – argumentuje Tomasz Chróstny w komunikacie UOKiK.
Zdaniem UOKiK koncentracja doprowadziłaby do duopolu. Na rynku stacji radiowych dominowałyby dwie duże grupy radiowe, które miałyby ok. 70% udziałów rynku. Analiza pokazała też, że sytuacja ta byłaby niebezpieczna również w ujęciu lokalnym. „(…) po dokonaniu koncentracji w rękach Agory pozostawałoby ponad 40 proc. częstotliwości radiowych w Poznaniu, Opolu i Aglomeracji Śląskiej. Ponadto na niektórych z rynków lokalnych reklamy radiowej procentowy udział połączonego podmiotu byłby bardzo wysoki, np. w Legnicy kształtował się na poziomie 80-100%, w Poznaniu na poziomie 40-50%, w Zielonej Górze na poziomie 30-40%” – napisano.