Biznes Przedsiębiorcy ostrzegają przed zapaścią gospodarki i falą bankructw

Przedsiębiorcy ostrzegają przed zapaścią gospodarki i falą bankructw

-

- Reklama -

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) wydał oświadczenie, w którym apeluje o otworzenie gospodarki po 17. stycznia. Ostrzega, że kryzys „rozleje się na wszystkie sektory”, co będzie skutkować falą bankructw. Zdaniem ZPP w drugiej połowie stycznia należy odmrozić wszystkie branże. Przedsiębiorcy obawiają się zapaści gospodarki.

Sprawdź też: Światowa gospodarka wstaje z kolan? Prognozy OECD

Przedsiębiorcy: grozi nam zapaść gospodarki

ZPP apeluje do rządu o odmrożenie wszystkich branży po 17. stycznia. Decyzje w tej sprawie nie zapadły jeszcze, ale zdaniem związku grozi nam zapaść gospodarki.

„W skali makro, Polska relatywnie dobrze radzi sobie z ekonomicznymi skutkami epidemii, jednak szereg branż – tych, które objęte są w tej chwili szczególnymi rygorami, bądź zakazem działalności – znajduje się w wyjątkowo trudnej sytuacji. Utrzymywanie obowiązujących ograniczeń po 17. stycznia, wiąże się z ryzykiem fali bankructw w sektorach nimi objętych, oraz rozprzestrzenienia się kryzysu również na sektory powiązane” – czytamy. ZPP dodał także, że odmrożenie jest konieczne, ale z zachowaniem rygoru DDM (dystans, dezynfekcja, maseczka).

Jak podkreślono w komunikacie, firmy funkcjonują w ograniczony sposób już od 11 miesięcy, a zakres ograniczeń zmieniany jest co kilka tygodni. Przedsiębiorcy się dostosowali, ale wielu z nich jest już na granicy wytrzymałości finansowej. Właśnie z tego powodu firmy szukają sposobów na obejście obostrzeń. Wszystko po to, aby przetrwać. „(…) wielu z nich [przedsiębiorców] nie doczekało się jeszcze żadnej pomocy finansowej, mimo że zostali objęci restrykcjami jeszcze w październiku” – podkreślono.

ZPP dodał także, że przedsiębiorcy nie mają już zaufania do rządu. Ograniczenia są nielogiczne, panuje ciągły chaos. Tymczasem kolejne branże są w coraz gorszej sytuacji. Utrzymanie ograniczeń jest więc zbyt kosztowne ekonomicznie.

„Musimy wrócić do normalnego życia. Przejawem tej konieczności jest zapowiedź powrotu do szkół podstawowych dzieci z klas 1-3. Skoro dyskutujemy o przejściu części uczniów na nauczanie stacjonarne, tym bardziej powinniśmy podejmować odważne decyzje w zakresie otwierania kolejnych branż” – podsumowano.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze

Polska spółka będzie produkować szczepionki. Kurs wystrzelił w górę

Polska spółka Mabion podpisała umowę ramową z Novavax. Oznacza to, że będzie w posiadaniu technologii i prób technicznych potrzebnych...

Zoom jeszcze nigdy tyle nie zarobił. Firma podała wyniki

Zoom opublikował wyniki za IV kw. 2020 roku. Wynika z nich, że był to okres rekordowy dla firmy. Jej...

Polska Izba Hotelarzy zachęca do walki o odszkodowania od państwa

Polska Izba Hotelarzy przekonuje o skuteczności dochodzenia odszkodowań od państwa za straty spowodowane ograniczeniem działalności. W rozmowie z Newserią...

AliExpress nie rezygnuje z polskiego rynku. Wprowadzi duże zmiany

Allegro króluje na polskim rynku zakupów internetowych. Dodatkowo niebawem w Polsce pojawi się także Amazon. To duże zagrożenie dla...

Lokaty do lamusa? Polacy masowo wycofują pieniądze

Lokaty nie cieszą się zaufaniem Polaków. Jak wynika z najnowszych danych NBP, w ciągu roku wycofano z nich aż...

McDonald’s i inne sieci handlowe nie zgadzają się z ustawą krajobrazową. Pozwą Gdańsk

Z powodu ustawy krajobrazowej z przestrzeni miejskiej muszą zniknąć m.in. wielkoformatowe reklamy i billboardy. Jak się okazuje, dotyczy to...

Warto przeczytać

Polska spółka będzie produkować szczepionki. Kurs wystrzelił w górę

Polska spółka Mabion podpisała umowę ramową z Novavax. Oznacza...

Zoom jeszcze nigdy tyle nie zarobił. Firma podała wyniki

Zoom opublikował wyniki za IV kw. 2020 roku. Wynika...
- Reklama -

Może Cię zainteresowaćPOWIĄZANE
Polecane dla Ciebie