Biznes Przedsiębiorcy ostrzegają przed zapaścią gospodarki i falą bankructw

Przedsiębiorcy ostrzegają przed zapaścią gospodarki i falą bankructw

-

- Reklama -

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) wydał oświadczenie, w którym apeluje o otworzenie gospodarki po 17. stycznia. Ostrzega, że kryzys „rozleje się na wszystkie sektory”, co będzie skutkować falą bankructw. Zdaniem ZPP w drugiej połowie stycznia należy odmrozić wszystkie branże. Przedsiębiorcy obawiają się zapaści gospodarki.

Sprawdź też: Światowa gospodarka wstaje z kolan? Prognozy OECD

Przedsiębiorcy: grozi nam zapaść gospodarki

ZPP apeluje do rządu o odmrożenie wszystkich branży po 17. stycznia. Decyzje w tej sprawie nie zapadły jeszcze, ale zdaniem związku grozi nam zapaść gospodarki.

„W skali makro, Polska relatywnie dobrze radzi sobie z ekonomicznymi skutkami epidemii, jednak szereg branż – tych, które objęte są w tej chwili szczególnymi rygorami, bądź zakazem działalności – znajduje się w wyjątkowo trudnej sytuacji. Utrzymywanie obowiązujących ograniczeń po 17. stycznia, wiąże się z ryzykiem fali bankructw w sektorach nimi objętych, oraz rozprzestrzenienia się kryzysu również na sektory powiązane” – czytamy. ZPP dodał także, że odmrożenie jest konieczne, ale z zachowaniem rygoru DDM (dystans, dezynfekcja, maseczka).

Jak podkreślono w komunikacie, firmy funkcjonują w ograniczony sposób już od 11 miesięcy, a zakres ograniczeń zmieniany jest co kilka tygodni. Przedsiębiorcy się dostosowali, ale wielu z nich jest już na granicy wytrzymałości finansowej. Właśnie z tego powodu firmy szukają sposobów na obejście obostrzeń. Wszystko po to, aby przetrwać. „(…) wielu z nich [przedsiębiorców] nie doczekało się jeszcze żadnej pomocy finansowej, mimo że zostali objęci restrykcjami jeszcze w październiku” – podkreślono.

ZPP dodał także, że przedsiębiorcy nie mają już zaufania do rządu. Ograniczenia są nielogiczne, panuje ciągły chaos. Tymczasem kolejne branże są w coraz gorszej sytuacji. Utrzymanie ograniczeń jest więc zbyt kosztowne ekonomicznie.

„Musimy wrócić do normalnego życia. Przejawem tej konieczności jest zapowiedź powrotu do szkół podstawowych dzieci z klas 1-3. Skoro dyskutujemy o przejściu części uczniów na nauczanie stacjonarne, tym bardziej powinniśmy podejmować odważne decyzje w zakresie otwierania kolejnych branż” – podsumowano.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze

Ile zarabia się w McDonald’s? Stawki dla pracowników

McDonald's płaci swoim pracownikom według ustalonych stawek godzinowych, co oznacza, że ich wynagrodzenie jest oparte na konkretnych czynnikach, takich...

Kurs bitcoina rośnie w kierunku $25 000

W tym momencie jeden bitcoin jest wart 24 715 USD. Oznacza to, że cena wzrośnie o około 10% każdego...

Jaki serwis stremingowy wybrać?

Istnieje wiele różnych serwisów streamingowych, które oferują dostęp do filmów, programów telewizyjnych, muzyki i innych treści. Ostateczny wybór zależy...

Zarządzanie przez cele — jaki ma wpływ na funkcjonowanie firmy?

Zarządzanie przez cele (ang. Management by Objectives, MBO) to podejście do zarządzania, które skupia się na ustalaniu celów i...

Kwota wolna od podatku a Nowy Polski Ład?

"Kwota wolna od podatku" to kwota dochodu, którą nie trzeba opodatkować w Polsce. W 2023 roku wynosi ona 30...

Kiedy następuje nabycie prawa do 26 dni urlopu?

Ilość dni urlopowych przy umowie o pracę zależy od kraju, w którym umowa jest zawarta, a także od indywidualnych...

Warto przeczytać

Ile zarabia się w McDonald’s? Stawki dla pracowników

McDonald's płaci swoim pracownikom według ustalonych stawek godzinowych, co...

Kurs bitcoina rośnie w kierunku $25 000

W tym momencie jeden bitcoin jest wart 24 715...
- Reklama -

Może Cię zainteresowaćPOWIĄZANE
Polecane dla Ciebie