Biznes Przedsiębiorcy ostrzegają przed zapaścią gospodarki i falą bankructw

Przedsiębiorcy ostrzegają przed zapaścią gospodarki i falą bankructw

-

- Reklama -

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) wydał oświadczenie, w którym apeluje o otworzenie gospodarki po 17. stycznia. Ostrzega, że kryzys „rozleje się na wszystkie sektory”, co będzie skutkować falą bankructw. Zdaniem ZPP w drugiej połowie stycznia należy odmrozić wszystkie branże. Przedsiębiorcy obawiają się zapaści gospodarki.

Sprawdź też: Światowa gospodarka wstaje z kolan? Prognozy OECD

Przedsiębiorcy: grozi nam zapaść gospodarki

ZPP apeluje do rządu o odmrożenie wszystkich branży po 17. stycznia. Decyzje w tej sprawie nie zapadły jeszcze, ale zdaniem związku grozi nam zapaść gospodarki.

„W skali makro, Polska relatywnie dobrze radzi sobie z ekonomicznymi skutkami epidemii, jednak szereg branż – tych, które objęte są w tej chwili szczególnymi rygorami, bądź zakazem działalności – znajduje się w wyjątkowo trudnej sytuacji. Utrzymywanie obowiązujących ograniczeń po 17. stycznia, wiąże się z ryzykiem fali bankructw w sektorach nimi objętych, oraz rozprzestrzenienia się kryzysu również na sektory powiązane” – czytamy. ZPP dodał także, że odmrożenie jest konieczne, ale z zachowaniem rygoru DDM (dystans, dezynfekcja, maseczka).

Jak podkreślono w komunikacie, firmy funkcjonują w ograniczony sposób już od 11 miesięcy, a zakres ograniczeń zmieniany jest co kilka tygodni. Przedsiębiorcy się dostosowali, ale wielu z nich jest już na granicy wytrzymałości finansowej. Właśnie z tego powodu firmy szukają sposobów na obejście obostrzeń. Wszystko po to, aby przetrwać. „(…) wielu z nich [przedsiębiorców] nie doczekało się jeszcze żadnej pomocy finansowej, mimo że zostali objęci restrykcjami jeszcze w październiku” – podkreślono.

ZPP dodał także, że przedsiębiorcy nie mają już zaufania do rządu. Ograniczenia są nielogiczne, panuje ciągły chaos. Tymczasem kolejne branże są w coraz gorszej sytuacji. Utrzymanie ograniczeń jest więc zbyt kosztowne ekonomicznie.

„Musimy wrócić do normalnego życia. Przejawem tej konieczności jest zapowiedź powrotu do szkół podstawowych dzieci z klas 1-3. Skoro dyskutujemy o przejściu części uczniów na nauczanie stacjonarne, tym bardziej powinniśmy podejmować odważne decyzje w zakresie otwierania kolejnych branż” – podsumowano.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze

Czy spadek Bitcoina zrujnuje gospodarkę?

Wszyscy się tego spodziewali, lecz mało kto się do tego przygotował. Spadek Bitcoina już od pewnego czasu zapowiadany był...

Polska spółka będzie produkować szczepionki. Kurs wystrzelił w górę

Polska spółka Mabion podpisała umowę ramową z Novavax. Oznacza to, że będzie w posiadaniu technologii i prób technicznych potrzebnych...

Zoom jeszcze nigdy tyle nie zarobił. Firma podała wyniki

Zoom opublikował wyniki za IV kw. 2020 roku. Wynika z nich, że był to okres rekordowy dla firmy. Jej...

Polska Izba Hotelarzy zachęca do walki o odszkodowania od państwa

Polska Izba Hotelarzy przekonuje o skuteczności dochodzenia odszkodowań od państwa za straty spowodowane ograniczeniem działalności. W rozmowie z Newserią...

AliExpress nie rezygnuje z polskiego rynku. Wprowadzi duże zmiany

Allegro króluje na polskim rynku zakupów internetowych. Dodatkowo niebawem w Polsce pojawi się także Amazon. To duże zagrożenie dla...

Lokaty do lamusa? Polacy masowo wycofują pieniądze

Lokaty nie cieszą się zaufaniem Polaków. Jak wynika z najnowszych danych NBP, w ciągu roku wycofano z nich aż...

Warto przeczytać

Czy spadek Bitcoina zrujnuje gospodarkę?

Wszyscy się tego spodziewali, lecz mało kto się do...

Polska spółka będzie produkować szczepionki. Kurs wystrzelił w górę

Polska spółka Mabion podpisała umowę ramową z Novavax. Oznacza...
- Reklama -

Może Cię zainteresowaćPOWIĄZANE
Polecane dla Ciebie