Biznes Czy spadek Bitcoina zrujnuje gospodarkę?

Czy spadek Bitcoina zrujnuje gospodarkę?

-

- Reklama -

Wszyscy się tego spodziewali, lecz mało kto się do tego przygotował. Spadek Bitcoina już od pewnego czasu zapowiadany był przez wielu ekspertów ekonomicznych, natomiast zapowiedzi wcale nie zmniejszyły zdziwienia, gdy w końcu doszło do ich feralnego ziszczenia. Mało kto spodziewał się, że stanie się to tak, szybko, niewielu też przewidywało, że przyczyni się do tego sam Elon Musk, a jeszcze mniejsze grono wcześniej przestrzegało przed skutkami tego krachu. Czy będą one na tyle poważne, że silnie odbiją się na światowej gospodarce?

Czy to początek końca Bitcoina?

Ostatnie miesiące były dla inwestorów Bitcoina (BTC) naprawdę korzystne. Wartość tej kryptowaluty osiągała prawdziwe szczyty. W kwietniu bieżącego roku giełdowe wykresy pokazywały, że BTC osiągnął wartość około 64 tysięcy dolarów. Od listopada 2020 roku do lutego 2021 roku Bitcoin urósł prawie o 40 tysięcy.

Taka hossa musiała przyciągnąć nowych inwestorów, którzy na zasadzie owczego pędu, czyli sugerowania się decyzjami większości, licznie inwestowali w tę kryptowalutę. Natomiast jak to często bywa, po wielkich zwyżkach następuje nagły spadek. Tym właśnie jest spadek bitcoina.

źródło: trandingview.com

Eksperci zapowiadali krach, natomiast mało kto przewidywał, że nastąpi on tak szybko i że będzie on tak gwałtowny. Ledwie w kilku dniach maja Bitcoin spadł z 58 do 38 tysięcy dolarów. Tym samym rynek stracił około 500 miliardów USD.

Co wywołało spadek Bitcoina?

Powody tego krachu są globalne. Po pierwsze w ostatnim czasie chiński rząd zakazał swoim przedsiębiorstwom finansowym i instytucjom płatniczym świadczenia wszelkich transakcji kryptowalutowych w tym także tych świadczonych Bitocoinem. Ponadto Chiny rozpoczęły kampanię informacyjną, w której przestrzegają inwestorów przed handlem spekulacyjnym, który może narazić ich gospodarkę na straty.

Innym niemniej ważnym powodem jest tzw. zdrada Elona Muska. Twórca samochodów Tesla ogłosił, że zaprzestaje traktować Bitcoina jako formy płatności dla swojej firmy produkującej elektryczne samochody. A decyzja kogoś tak wpływowego, która opublikowana została przez liczne portale, musiała zachwiać autorytet BTC.

Należy wiedzieć, że zmiana stosunku Muska do Bitcoina spowodowana jest szkodliwością środowiska, która wiąże się z jego wydobyciem.

Krach Bitcoina a światowa gospodarka

Już teraz możemy zacząć liczyć straty związane ze spadkiem tej popularnej kryptowaluty. Natomiast pamiętajmy, że miał on miejsce ledwie kilka dniu temu, więc na długofalowe skutki będziemy musieli poczekać. Tymczasem przewiduje się, że krach Bitcoina może pociągnąć za sobą upadek innych kryptowalut. Już teraz można zaobserwować obniżkę kursu Ethereum, Litecoina oraz Dogecoina nawet o kilkadziesiąt procent.

Natomiast, biorąc pod uwagę liczbę inwestorów BTC, należy spodziewać się, że wielu ludzi może stracić swoje pieniądze, przez co ich napędzająca rynek zdolność konsumpcyjna znacznie spadnie. A jak wiadomo, ograniczenie popytu zawsze uderza w rynek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze

Czy spadek Bitcoina zrujnuje gospodarkę?

Wszyscy się tego spodziewali, lecz mało kto się do tego przygotował. Spadek Bitcoina już od pewnego czasu zapowiadany był...

Polska spółka będzie produkować szczepionki. Kurs wystrzelił w górę

Polska spółka Mabion podpisała umowę ramową z Novavax. Oznacza to, że będzie w posiadaniu technologii i prób technicznych potrzebnych...

Zoom jeszcze nigdy tyle nie zarobił. Firma podała wyniki

Zoom opublikował wyniki za IV kw. 2020 roku. Wynika z nich, że był to okres rekordowy dla firmy. Jej...

Polska Izba Hotelarzy zachęca do walki o odszkodowania od państwa

Polska Izba Hotelarzy przekonuje o skuteczności dochodzenia odszkodowań od państwa za straty spowodowane ograniczeniem działalności. W rozmowie z Newserią...

AliExpress nie rezygnuje z polskiego rynku. Wprowadzi duże zmiany

Allegro króluje na polskim rynku zakupów internetowych. Dodatkowo niebawem w Polsce pojawi się także Amazon. To duże zagrożenie dla...

Lokaty do lamusa? Polacy masowo wycofują pieniądze

Lokaty nie cieszą się zaufaniem Polaków. Jak wynika z najnowszych danych NBP, w ciągu roku wycofano z nich aż...

Warto przeczytać

Czy spadek Bitcoina zrujnuje gospodarkę?

Wszyscy się tego spodziewali, lecz mało kto się do...

Polska spółka będzie produkować szczepionki. Kurs wystrzelił w górę

Polska spółka Mabion podpisała umowę ramową z Novavax. Oznacza...
- Reklama -

Może Cię zainteresowaćPOWIĄZANE
Polecane dla Ciebie