Finanse E-faktura pojawi się w Polsce już w przyszłym roku

E-faktura pojawi się w Polsce już w przyszłym roku

-

- Reklama -

Polska będzie czwartym krajem UE, w którym pojawi się e-faktura. Zgodnie z planami Ministerstwa Finansów najpierw system ma być dobrowolny, później obowiązkowy. Rozwiązanie będzie wdrożone już pod koniec 2021 roku.

Sprawdź też: Będzie wzrost bezrobocia. Możemy się cofnąć nawet o 3 lata

E-faktura stanie się standardem

Jak wynika z komunikatu PAP, e-faktura już niebawem pojawi się w Polsce. Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić to rozwiązanie pod koniec 2021 roku. Na początku korzystanie z niego będzie dobrowolne, ale dwa lata później ma się stać obowiązkowe. Będziemy czwartym krajem w UE, który wprowadza e-fakturę.

– E-faktura to cały szereg korzyści dla biznesu. To szybsze i bezpieczniejsze rozliczenie obrotu między firmami, a także realna poprawa ich płynności – przedsiębiorcy wystawiający e-faktury otrzymają zwrot podatku VAT w 40 dni zamiast zwykłych 60 – tłumaczy Jan Sarnowski, wiceminister finansów.

E-fakturę będzie mógł wystawić podatnik lub osoba upoważniona przez podatnika. Odczytywanie faktur wystawionych drogą elektroniczną ma być natomiast proste i przejrzyste. M.in. w tym celu powstanie centralna baza e-faktur KSeF – Krajowego Systemu e-faktur.

– Wprowadzenie takiego rozwiązania przyczyni się do uszczelnienia systemu podatkowego, a tym samym ograniczy nieprawidłowości w rozliczaniu podatku VAT. To narzędzie, które szybciej i sprawniej będzie identyfikować oszustów podatkowych, zwłaszcza karuzele VAT. Poprawi również warunki prowadzenia działalności gospodarczej przez podatników poprzez łatwiejszy i szybszy dostęp do dokumentów – komentuje wiceminister finansów i zastępca szefa KAS Anna Chałupa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze

Ile zarabia się w McDonald’s? Stawki dla pracowników

McDonald's płaci swoim pracownikom według ustalonych stawek godzinowych, co oznacza, że ich wynagrodzenie jest oparte na konkretnych czynnikach, takich...

Kurs bitcoina rośnie w kierunku $25 000

W tym momencie jeden bitcoin jest wart 24 715 USD. Oznacza to, że cena wzrośnie o około 10% każdego...

Jaki serwis stremingowy wybrać?

Istnieje wiele różnych serwisów streamingowych, które oferują dostęp do filmów, programów telewizyjnych, muzyki i innych treści. Ostateczny wybór zależy...

Zarządzanie przez cele — jaki ma wpływ na funkcjonowanie firmy?

Zarządzanie przez cele (ang. Management by Objectives, MBO) to podejście do zarządzania, które skupia się na ustalaniu celów i...

Kwota wolna od podatku a Nowy Polski Ład?

"Kwota wolna od podatku" to kwota dochodu, którą nie trzeba opodatkować w Polsce. W 2023 roku wynosi ona 30...

Kiedy następuje nabycie prawa do 26 dni urlopu?

Ilość dni urlopowych przy umowie o pracę zależy od kraju, w którym umowa jest zawarta, a także od indywidualnych...

Warto przeczytać

Ile zarabia się w McDonald’s? Stawki dla pracowników

McDonald's płaci swoim pracownikom według ustalonych stawek godzinowych, co...

Kurs bitcoina rośnie w kierunku $25 000

W tym momencie jeden bitcoin jest wart 24 715...
- Reklama -

Może Cię zainteresowaćPOWIĄZANE
Polecane dla Ciebie