Szefowa resortu rozwoju i minister infrastruktury zapowiedzieli przygotowanie pakietu osłonowego. Ma to być szereg ulg, który odciąży firmy w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.
Pakiet osłonowy ochroni przedsiębiorców?
Na pakiet osłonowy mają się składać ulgi w należnościach i udogodnienia w płatnościach podatków oraz składek. W sumie zmiany legislacyjne mają sprawić, że płynność finansowa firm nie pogorszy się, a przedsiębiorstwa zmuszone do przestoju nie ucierpią na rynku pracy.
Wprowadzenie pakietu osłonowego będzie wymagało nowelizacji szeregu ustaw, m.in. ustawy dotyczącej VAT, wsparcia BGK, udzielania pomocy publicznej.
Łatwiejsze rozliczenia
Pakiet osłonowy ułatwi przedsiębiorcom rozliczenie VAT. Przesunięto termin wejścia w życie nowego JPK z 01.04.2020 na 01.07.2020. Firmy mogą też poczekać z wpisem do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (również do 01.07.2020). Mają być wprowadzone ułatwienia typu split payment. Resort rozwoju zapowiedział także wcześniejsze zwroty VAT i zmiany w świadczeniu pomocy publicznej. Zniesiona zostanie opłata prolongacyjna. Przedsiębiorcy branży turystycznej mogą wpisać do kosztów podatkowych wydatki związane z anulowaniem wycieczek.
Pakiet osłonowy a płynność finansowa
Płynność finansową firm ma polepszyć odliczenie straty od dochodu “wstecz”, czyli stratę poniesioną obecnie będzie można odjąć od dochodu osiągniętego w ciągu następnych pięciu lat. Firmy mogą też liczyć na wsparcie gwarancyjne i dopłaty do kredytów. Udzielana będzie pomoc de minimis.
Pozostałe rozwiązania
Pakiet osłonowy przewiduje też zmiany, które mają ochronić i wesprzeć rynek pracy, m.in. okres kryzysu ma zostać skrócony do 3 miesięcy. Przedsiębiorca może też liczyć na zasiłek chorobowy ZUS.
Zobacz też: Linie lotnicze wprowadzają zmiany przez koronawirusa