Krajowy Rejestr Długów podał, że ponad połowa Polaków spłaca obecnie jakieś pożyczki lub kredyty. Większość stanowią pożyczki gotówkowe lub ratalne. Pożyczone pieniądze służą najczęściej do zakupu sprzętu RTV/AGD, przeprowadzenia remontu lub wyposażenia mieszkania. Co czwarta osoba nie sprawdza, czy jest w stanie spłacić zobowiązanie.
Sprawdź też: Długi czynszowe są plagą w czasie pandemii
Ponad 50% Polaków spłaca kredyty lub pożyczki
Krajowy Rejestr Długów przeprowadził badanie „Jak pożyczają Polacy”. Wynika z niego, że aż 54 proc. Polaków spłaca obecnie kredyty lub pożyczki. Najczęściej jest to jedno zobowiązanie rocznie, głównie w bankach (83 proc.). Co ciekawe, aż co czwarty tylko czasami sprawdza swoją zdolność do spłaty zobowiązania lub nie robi tego w ogóle. Najczęstszym zobowiązaniem są kredyty gotówkowe (48 proc.), natomiast ratalne stanowią ok. 38 proc. ogółu. 23,5 proc. posiada kartę kredytową.
Spłacający zobowiązania pracują głównie zawodowo (63 proc.), a dochód ich gospodarstwa domowego nie przekracza 5 tys. zł netto (58 proc.). Blisko połowę zadłużonych stanowią osoby w wieku 25-44 lata. Co piąta osoba z wykształceniem wyższym spłaca kredyt lub pożyczkę, ale to osoby z niższym wykształceniem zadłużają się częściej. Te ze średnim stanowią 38,5 proc., a te z zawodowym 37 proc.
Co trzeci Polak pożycza pieniądze na zakup urządzeń AGD/RTV. Często wydajemy je także na remont lub wyposażenie domu. 17 proc. zadłuża się na zakup auta, a 15 proc. na zakup komputera lub smartfona. 13 proc. zaciąga nowe zobowiązanie na spłatę innych zobowiązań.
„To doraźne rozwiązanie i zarazem jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez osoby, które mają problemy ze spłatą swoich zobowiązań. Pokrywanie rat jednego kredytu drugim nierzadko wpędza je w spiralę zadłużenia. Dlatego wcześniej warto rozważyć inne możliwości, jak kredyt konsolidacyjny, scalający nasz dług w jedno zobowiązanie czy dialog z instytucją, u której mamy dług. Bankom i firmom pożyczkowym zależy na odzyskaniu pożyczonych pieniędzy, więc są w stanie zaproponować różne możliwości wyjścia z sytuacji, np. przerwę w spłacie czy prolongatę umowy” – komentuje Jakub Kostecki, Prezes Zarządu Kaczmarski Inkasso.