Ministerstwo Cyfryzacji uaktualniło założenia Narodowego Planu Szerokopasmowego. Zgodnie z ustaleniami mamy mieć w Polsce powszechny dostęp do szybkiego internetu i sieci 5G. Wymaga to jednak rozwoju infrastruktury.
Nowe cele
Jak stwierdził Marek Zagórski, minister cyfryzacji, nowe cele Narodowego Planu szerokopasmowego są odpowiedzią na zmieniającą się sytuację technologiczną. Nie bez znaczenia jest również wzrost zapotrzebowania na dostęp do szybkiego internetu, w tym sieci 5G. Plany są jednak bardziej złożone.
Nie tylko 5G
Rząd chce do 2025 r. zapewnić powszechny dostęp do internetu o przepustowości 100 Mb/s lub większej. Dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 1 Gb/s powinny mieć też wszystkie miejsca ważne dla rozwoju społeczno-gospodarczego. Tyczy się to np. szkół, miejsc świadczenia usług publicznych i węzłów transportowych. Do szybkiego internetu dostęp mają mieć także przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność w internecie.
Poza tym rząd chce do 2025 r. zapewnić w pełni rozwiniętą łączność 5G. Odpowiednia infrastruktura ma się pojawić zwłaszcza na najważniejszych szlakach komunikacyjnych i w ośrodkach miejskich. Z założeń wynika, że w pełni rozwinięta łączność 5G ma się pojawić w co najmniej jednym głównym mieście do końca 2020 r.
Część na pewno się uda
O tym, czy plan zostanie w pełni zrealizowany, trudno wiele powiedzieć. Wiadomo natomiast, że uda się realizacja ostatniego punktu. Sieć Play zapowiedziała, że sieć 5G będzie dostępna w 16 miastach do końca lutego.
Zobacz też: Amazon pojawi się w Polsce jeszcze w tym roku?