Biznes Rząd otwiera hotele, ale branża już tonie w długach...

Rząd otwiera hotele, ale branża już tonie w długach na ponad 1 mld zł

-

- Reklama -

Rząd ogłosił, że hotele mogą ponownie otworzyć działalność 12 lutego. Zdaje się jednak, że dla wielu miejsc jest to za późno, bo branża ma już ponad 1 mld zł długu z powodu niespłaconych zobowiązań. Największe problemy mają obiekty hotelowe, pensjonaty, motele i hostele.

Sprawdź też: Hotelarstwo w zapaści. Utrata pracy grozi nawet połowie zatrudnionych

Hotele z miliardem długi

12 lutego rozpocznie się etap odmrażania gospodarki. Rząd zapowiedział, że swoją działalność mogą otworzyć także hotele. Oznacza to, że przyjmą gości po ponad trzech miesiącach zamknięcia. Muszą jednak zachować reżim sanitarny, udostępniając przy tym jedynie 50 proc. miejsc. Tymczasem ze spłatą zobowiązań zalega co dziesiąty hotel w Polsce.

Jak podaje BIG InfoMonitor, zaległości hoteli i innych firm przyjmujących gości na koniec 2020 roku wyniosły ponad 1 mld zł, a dokładnie 1 039 195 687 zł.

– Zakwaterowanie, obok gastronomii, turystyki, kultury i ośrodków sportowych w największym stopniu dotknęły konsekwencje pandemii. Pierwszy raz hotele musiały ograniczyć swoją działalność w kwietniu, potem ponownie w listopadzie. Skutek? Według danych GUS tylko w listopadzie 2020 r. z turystycznych obiektów noclegowych skorzystało o prawie 79 proc. mniej turystów niż w listopadzie 2019 r. To wszystko spowodowało, że liczba firm niespłacających w terminie swoich zobowiązań wzrosła – komentuje prezes BIG InfoMonitor cytowany w komunikacie.

Wśród obiektów hotelowych aż 9,4 proc. boryka się z przeterminowanymi zobowiązaniami. Ich łączna suma zaległości wynosi 943 mln zł. Ośrodki kolonijne, domki, kwatery i schroniska młodzieżowe mają 91 mln zł długu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze

Ile zarabia się w McDonald’s? Stawki dla pracowników

McDonald's płaci swoim pracownikom według ustalonych stawek godzinowych, co oznacza, że ich wynagrodzenie jest oparte na konkretnych czynnikach, takich...

Kurs bitcoina rośnie w kierunku $25 000

W tym momencie jeden bitcoin jest wart 24 715 USD. Oznacza to, że cena wzrośnie o około 10% każdego...

Jaki serwis stremingowy wybrać?

Istnieje wiele różnych serwisów streamingowych, które oferują dostęp do filmów, programów telewizyjnych, muzyki i innych treści. Ostateczny wybór zależy...

Zarządzanie przez cele — jaki ma wpływ na funkcjonowanie firmy?

Zarządzanie przez cele (ang. Management by Objectives, MBO) to podejście do zarządzania, które skupia się na ustalaniu celów i...

Kwota wolna od podatku a Nowy Polski Ład?

"Kwota wolna od podatku" to kwota dochodu, którą nie trzeba opodatkować w Polsce. W 2023 roku wynosi ona 30...

Kiedy następuje nabycie prawa do 26 dni urlopu?

Ilość dni urlopowych przy umowie o pracę zależy od kraju, w którym umowa jest zawarta, a także od indywidualnych...

Warto przeczytać

Ile zarabia się w McDonald’s? Stawki dla pracowników

McDonald's płaci swoim pracownikom według ustalonych stawek godzinowych, co...

Kurs bitcoina rośnie w kierunku $25 000

W tym momencie jeden bitcoin jest wart 24 715...
- Reklama -

Może Cię zainteresowaćPOWIĄZANE
Polecane dla Ciebie