Technologie UE wykorzysta dane lokalizacyjne ze smartfonów, aby śledzić rozprzestrzenianie...

UE wykorzysta dane lokalizacyjne ze smartfonów, aby śledzić rozprzestrzenianie się COVID-19

-

- Reklama -

Firmy telekomunikacyjne przekażą Komisji UE dane na temat lokalizacji swoich klientów. Ma to pomóc w śledzeniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Rozwiązanie budzi duże kontrowersje, mimo że dane mają być zanonimizowane.

UE w porozumieniu z telekomami

Europejskie telekomy przekażą Komisji Europejskiej dane o lokalizacji smartfonów. Jak podaje agencja Reuter, będą to firmy: Orange, Telefonica, Telecom Italia, Deutsche Telekom, Telenor, Telia, A1 Telekom Austria oraz Vodafone. Decyzja o porozumieniu UE z telekomami zapadła po tym, jak swój apel wystosował Thierry Breton, unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego.

Dane lokalizacyjne mają być wykorzystywane do śledzenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Mają być przechowywane krótko, bo jedynie na czas kryzysu. UE wyjaśnia też, że dane będą zanonimizowane, czyli nie będzie można powiązać lokalizacji urządzenia z określoną osobą.

Rozwiązanie budzi kontrowersje

Obawy w związku z porozumieniem zdradzają nie tylko użytkownicy smartfonów, ale również europejscy inspektorzy. Głos w tej sprawie zabrał m.in. Rafał Wiewiórski, europejski inspektor ochrony danych. Skierował on list do Komisji Europejskiej, w którym zwrócił uwagę na brak jasnego sposobu zdefiniowania zbioru pozyskiwania danych.

– Komisja powinna (…) zapewnić transparentność w stosunku do społeczeństwa, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień – napisał.

Co ciekawe, dane lokalizacyjne wykorzystuje już polski rząd w udostępnionej aplikacji Kwarantanna domowa. Mogą ją używać osoby, które poddały sią dobrowolnej kwarantannie.

Sprawdź też: Sztuczna inteligencja pomaga pracownikom Google i Facebooka w czasie pandemii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze

Czy spadek Bitcoina zrujnuje gospodarkę?

Wszyscy się tego spodziewali, lecz mało kto się do tego przygotował. Spadek Bitcoina już od pewnego czasu zapowiadany był...

Polska spółka będzie produkować szczepionki. Kurs wystrzelił w górę

Polska spółka Mabion podpisała umowę ramową z Novavax. Oznacza to, że będzie w posiadaniu technologii i prób technicznych potrzebnych...

Zoom jeszcze nigdy tyle nie zarobił. Firma podała wyniki

Zoom opublikował wyniki za IV kw. 2020 roku. Wynika z nich, że był to okres rekordowy dla firmy. Jej...

Polska Izba Hotelarzy zachęca do walki o odszkodowania od państwa

Polska Izba Hotelarzy przekonuje o skuteczności dochodzenia odszkodowań od państwa za straty spowodowane ograniczeniem działalności. W rozmowie z Newserią...

AliExpress nie rezygnuje z polskiego rynku. Wprowadzi duże zmiany

Allegro króluje na polskim rynku zakupów internetowych. Dodatkowo niebawem w Polsce pojawi się także Amazon. To duże zagrożenie dla...

Lokaty do lamusa? Polacy masowo wycofują pieniądze

Lokaty nie cieszą się zaufaniem Polaków. Jak wynika z najnowszych danych NBP, w ciągu roku wycofano z nich aż...

Warto przeczytać

Czy spadek Bitcoina zrujnuje gospodarkę?

Wszyscy się tego spodziewali, lecz mało kto się do...

Polska spółka będzie produkować szczepionki. Kurs wystrzelił w górę

Polska spółka Mabion podpisała umowę ramową z Novavax. Oznacza...
- Reklama -

Może Cię zainteresowaćPOWIĄZANE
Polecane dla Ciebie