Finanse Utrata pracy martwi Polaków - badania “Monitor Rynku Pracy”

Utrata pracy martwi Polaków – badania “Monitor Rynku Pracy”

-

- Reklama -

Najnowsze badania “Monitor Rynku Pracy” pokazują, komu utrata pracy spędza sen z powiek. Wyniki są ciekawe. Ok. 50 proc. badanych obawia się mniejszego wynagrodzenia, 25 proc. zwolnienia, a 16 proc. likwidacji firmy.

Utrata pracy z powodu koronawirusa

Z badań wynika, że utrata pracy to zmartwienie 25 proc. respondentów. W stosunku do wyników sprzed pandemii koronawirusa jest to wzrost aż o 17 pkt procentowych. Dodatkowo jest to też najwyższy wskaźnik w historii badania “Monitor Rynku Pracy”.

Co ciekawe, utrata posady martwi przede wszystkim sprzedawców i kasjerów (36 proc.). Wynik ten może być zaskakujący, bo sklepy spożywcze w czasie pandemii pracują intensywniej, a niektóre są otwarte nawet przez całą dobę, ale warto pamiętać, że sprzedawcy i kasjerzy to też pracownicy zamkniętych galerii handlowych.

Drugą grupą zawodową, która również w dużym stopniu boi się straty zatrudnienia, są niewykwalifikowani robotnicy. Stanowią oni 36 proc. respondentów, czyli tyle co sprzedawcy i kasjerzy. Utrata pracy martwi też pracowników biurowych i administracyjnych oraz kadrę zarządzającą (po 29 proc.).

Badania pokazuje też, jakie grupy zawodowe spodziewają się utrzymania posady. Są to kierowcy (16 proc.), specjaliści z wyższym wykształceniem (18 proc.) i inżynierowie (17 proc.).

Utrata pracy ze względu na branże

Badanie “Monitor Rynku Pracy” daje też obraz tego, jacy pracownicy obawiają się utraty pracy w ujęciu branżowym. Największe obawy mają hotelarstwo i gastronomia (po 42 proc.) oraz handel (zarówno detaliczny, jak i hurtowy – 34 proc.). Niepokój towarzyszy też branży finansowej i ubezpieczeniowej.

Sprawdź też: Bezrobocie w Polsce drugie najniższe w UE – dane sprzed pandemii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze

Czy spadek Bitcoina zrujnuje gospodarkę?

Wszyscy się tego spodziewali, lecz mało kto się do tego przygotował. Spadek Bitcoina już od pewnego czasu zapowiadany był...

Polska spółka będzie produkować szczepionki. Kurs wystrzelił w górę

Polska spółka Mabion podpisała umowę ramową z Novavax. Oznacza to, że będzie w posiadaniu technologii i prób technicznych potrzebnych...

Zoom jeszcze nigdy tyle nie zarobił. Firma podała wyniki

Zoom opublikował wyniki za IV kw. 2020 roku. Wynika z nich, że był to okres rekordowy dla firmy. Jej...

Polska Izba Hotelarzy zachęca do walki o odszkodowania od państwa

Polska Izba Hotelarzy przekonuje o skuteczności dochodzenia odszkodowań od państwa za straty spowodowane ograniczeniem działalności. W rozmowie z Newserią...

AliExpress nie rezygnuje z polskiego rynku. Wprowadzi duże zmiany

Allegro króluje na polskim rynku zakupów internetowych. Dodatkowo niebawem w Polsce pojawi się także Amazon. To duże zagrożenie dla...

Lokaty do lamusa? Polacy masowo wycofują pieniądze

Lokaty nie cieszą się zaufaniem Polaków. Jak wynika z najnowszych danych NBP, w ciągu roku wycofano z nich aż...

Warto przeczytać

Czy spadek Bitcoina zrujnuje gospodarkę?

Wszyscy się tego spodziewali, lecz mało kto się do...

Polska spółka będzie produkować szczepionki. Kurs wystrzelił w górę

Polska spółka Mabion podpisała umowę ramową z Novavax. Oznacza...
- Reklama -

Może Cię zainteresowaćPOWIĄZANE
Polecane dla Ciebie