Co drugi Polak jest zadowolony ze swojego wynagrodzenia, ale 49 proc. myśli o zmianie pracy z powodu większych oczekiwań – tak wynika z badań “Confidence Index” przytoczonych przez “Puls Biznesu”.
Lepiej niż rok temu
Chociaż informacja o tym, że z powodu chęci większych zarobków o zmianie pracy myśli 49 proc. Polaków, może wydawać się pesymistyczna, to generalnie jest lepiej. Co drugi Polak w ostatnim kwartale 2019 r. uważał swoje wynagrodzenie za satysfakcjonujące. W analogicznym okresie w 2018 r. było o wiele gorzej, bo tylko 38 proc. oceniało wysokość wynagrodzenia jako zadowalającą.
Większe wynagrodzenie to nie wszystko
Niewystarczająco wysokie wynagrodzenie jest powodem do zmiany pracy dla 49 proc. Polaków. Nie jest to jednak wszystko. Jak wynika z badań, głównym pretekstem do szukania nowego zatrudnienia jest chęć poszerzenia swoich kwalifikacji – dotyczy to 59 proc. badanych. Za wynagrodzeniem z wynikiem 40 proc. znajduje się natomiast brak perspektyw dalszego rozwoju w obecnym miejscu pracy.
Co ciekawe, z analiz przytoczonych przez “Puls Biznesu” wynika też, że aż 87 proc. firm miało problemy z pozyskaniem nowych pracowników w 2019 r.
Wyżej niż europejska średnia
Dobra wiadomość jest taka, że generalnie 62 proc. Polaków dobrze ocenia sytuację na rynku pracy. To więcej od europejskiej średniej o 4 pkt. proc. W zestawieniu lepsze wyniki mają tylko Niemcy, Austriacy, Szwedzi i Luksemburczycy.
Warto też wspomnieć, że Polacy zdają się nie przejmować rosnącą inflacją, która jest ściśle powiązana z większymi zarobkami. Frustrują się jednak rosnącymi cenami.
Źródło: PAP