Finanse BIEC: świątecznego boomu nie będzie

BIEC: świątecznego boomu nie będzie

-

- Reklama -

Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) ostrzega, że w tym roku świątecznego boomu nie będzie. Wskaźnik z wyprzedzeniem informujący o koniunkturze w gospodarce spadł w listopadzie w stosunku do października. To wyjątkowa sytuacja w okresie przedświątecznym.

Sprawdź też: Koronawirus w pełni, a ceny ciągle rosną

Analizy BIEC nie napawają optymizmem

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury to wskaźnik, który informuje o przyszłych tendencjach w gospodarce. W listopadzie tego roku spadł o 2,3 punktu względem października. To niepokojąca sytuacja, bo nieadekwatna do trwającego przedświątecznego czasu.

„Gwałtownie pogorszyły się te składowe, które determinują wielkość produkcji w najbliższej przyszłości, co w konsekwencji znajdzie swe odzwierciedlenie w dynamice PKB. Być może spodziewane załamanie aktywności gospodarczej nie będzie tak głębokie jak wiosną br., jednak skutki pandemii odczuwalne będą przez dłuższy czas” – czytamy w informacji podanej przez BIEC.

BIEC

W listopadzie ponownie spadło tempo napływu nowych zamówień do przedsiębiorstw sektora przetwórstwa przemysłowego. Zwykle w tym okresie to miesiące korzystne pod tym względem. „W tym roku boomu świątecznego w przemyśle nie będzie. W listopadzie br. przewaga odsetka firm odczuwających spadek zamówień nad tymi, które odczuwały ich wzrost sięgnęła około 15% i był to ponad dwukrotny wzrost w stosunku do sytuacji sprzed miesiąca”.

Z podziałem na branże w najgorszej sytuacji są przemysł odzieżowy oraz przetwórstwo ropy naftowej. Lepiej radzą sobie przemysł meblarski i przemysł produkujący środki transportu. BIEC dodał też, że w listopadzie poprawiły się nieco nastroje na Warszawskiej Giełdzie. Niestety na razie nie jest na tyle duży wzrost, aby mógł odwrócić negatywny trend.

 

fot. BIEC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze

Ile zarabia się w McDonald’s? Stawki dla pracowników

McDonald's płaci swoim pracownikom według ustalonych stawek godzinowych, co oznacza, że ich wynagrodzenie jest oparte na konkretnych czynnikach, takich...

Kurs bitcoina rośnie w kierunku $25 000

W tym momencie jeden bitcoin jest wart 24 715 USD. Oznacza to, że cena wzrośnie o około 10% każdego...

Jaki serwis stremingowy wybrać?

Istnieje wiele różnych serwisów streamingowych, które oferują dostęp do filmów, programów telewizyjnych, muzyki i innych treści. Ostateczny wybór zależy...

Zarządzanie przez cele — jaki ma wpływ na funkcjonowanie firmy?

Zarządzanie przez cele (ang. Management by Objectives, MBO) to podejście do zarządzania, które skupia się na ustalaniu celów i...

Kwota wolna od podatku a Nowy Polski Ład?

"Kwota wolna od podatku" to kwota dochodu, którą nie trzeba opodatkować w Polsce. W 2023 roku wynosi ona 30...

Kiedy następuje nabycie prawa do 26 dni urlopu?

Ilość dni urlopowych przy umowie o pracę zależy od kraju, w którym umowa jest zawarta, a także od indywidualnych...

Warto przeczytać

Ile zarabia się w McDonald’s? Stawki dla pracowników

McDonald's płaci swoim pracownikom według ustalonych stawek godzinowych, co...

Kurs bitcoina rośnie w kierunku $25 000

W tym momencie jeden bitcoin jest wart 24 715...
- Reklama -

Może Cię zainteresowaćPOWIĄZANE
Polecane dla Ciebie