Marketing McDonald’s i inne sieci handlowe nie zgadzają się z...

McDonald’s i inne sieci handlowe nie zgadzają się z ustawą krajobrazową. Pozwą Gdańsk

-

- Reklama -

Z powodu ustawy krajobrazowej z przestrzeni miejskiej muszą zniknąć m.in. wielkoformatowe reklamy i billboardy. Jak się okazuje, dotyczy to także słynnych pylonów sieci McDonald’s, czyli wielkich żółtych M wskazujących drogę do restauracji. Sieć fast foodów oraz kilka innych podmiotów postanowiły pozwać miasto Gdańsk z powodu ograniczeń wywołanych ustawą.

Sprawdź też: Pleśniejący burger powodem do dumy

McDonald’s pozywa Gdańsk

Celem ustawy krajobrazowej, którą wprowadza coraz częściej w polskich miastach, jest oczyszczenie przestrzeni miejskiej z nieestetycznych reklam. Na jej mocy nowe reklamy muszą spełniać ściśle określone normy estetyczne. Np. wielkoformatowe billboardy w środku miasta są już niedozwolone.

Jak się okazuje, ustawa krajobrazowa nakazuje również usunięcie reklam typu pylon. Dotyczy to np. charakterystycznych żółtych M sieci McDonald’s. W efekcie korporacja postanowiła pozwać złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku.

– Decyzje władz samorządowych dotyczące uchwał krajobrazowych w poszczególnych regionach Polski są bardzo zróżnicowane. Prowadzimy dialog z lokalnymi władzami, wskazując na uwarunkowania naszej działalności. Pylony z nazwą własną marki lub logotypem są elementem oznaczenia naszych restauracji i są każdorazowo umieszczane na podstawie prawomocnego pozwolenia na budowę wydanego przez organ administracji publicznej. Przedsiębiorca ponosi koszty ich produkcji i umiejscowienia. W naszej opinii wraz z innymi prawnie chronionymi wartościami wynikającymi z prawa własności i swobody prowadzenia działalności gospodarczej, prawa nabyte powinny zostać uwzględnione w ramach wprowadzania miejscowej uchwały krajobrazowej. Z tego też względu złożyliśmy skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsk – wyjaśnia Anna Borys Karwacka, dyrektor ds. relacji korporacyjnych McDonald’s Polska cytowana przez Noizz.

Inne sieci także reagują

Uchwałę krajobrazową zaskarżyły także inne sieci m.in. Lidl oraz zarządca budynku, w którym znajduje się Leroy Merlin przy al. Grunwaldzkiej w Gdańsku. W sprawie tej toczy się kilka postępowań, ale o ich przebiegu zadecyduje Trybunał Konstytucyjny. To właśnie do niego skierowano pytania dotyczące tych przypadków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze

Ile zarabia się w McDonald’s? Stawki dla pracowników

McDonald's płaci swoim pracownikom według ustalonych stawek godzinowych, co oznacza, że ich wynagrodzenie jest oparte na konkretnych czynnikach, takich...

Kurs bitcoina rośnie w kierunku $25 000

W tym momencie jeden bitcoin jest wart 24 715 USD. Oznacza to, że cena wzrośnie o około 10% każdego...

Jaki serwis stremingowy wybrać?

Istnieje wiele różnych serwisów streamingowych, które oferują dostęp do filmów, programów telewizyjnych, muzyki i innych treści. Ostateczny wybór zależy...

Zarządzanie przez cele — jaki ma wpływ na funkcjonowanie firmy?

Zarządzanie przez cele (ang. Management by Objectives, MBO) to podejście do zarządzania, które skupia się na ustalaniu celów i...

Kwota wolna od podatku a Nowy Polski Ład?

"Kwota wolna od podatku" to kwota dochodu, którą nie trzeba opodatkować w Polsce. W 2023 roku wynosi ona 30...

Kiedy następuje nabycie prawa do 26 dni urlopu?

Ilość dni urlopowych przy umowie o pracę zależy od kraju, w którym umowa jest zawarta, a także od indywidualnych...

Warto przeczytać

Ile zarabia się w McDonald’s? Stawki dla pracowników

McDonald's płaci swoim pracownikom według ustalonych stawek godzinowych, co...

Kurs bitcoina rośnie w kierunku $25 000

W tym momencie jeden bitcoin jest wart 24 715...
- Reklama -

Może Cię zainteresowaćPOWIĄZANE
Polecane dla Ciebie