Finanse Recesja w Polsce nieunikniona

Recesja w Polsce nieunikniona

-

- Reklama -

Badania koniunktury pokazują, że recesja w Polsce jest już pewna. Firmy nie podchodzą optymistycznie do kolejnego kryzysu, złoty jest osłabiony. Dane GUS potwierdzają szacunki ekonomistów, a dodatkowo nie wiadomo, kiedy sytuacja się polepszy.

Recesja nie do uniknięcia

Jak zauważa dziennik.pl, ostatni poważny kryzys światowej gospodarki miał miejsce w latach 2008-2009. Wtedy sytuacja była jednak trochę inna, bo Polska długo miała się dobrze. Nawet gdy konsumpcja zwolniła w 2009 roku, to nadal notowała wzrost. Ponadto gospodarka była napędzana eksportem, a przedsiębiorcy niejako skorzystali na osłabieniu złotego, poprawiając rentowność handlu z zagranicą. Tym razem nie ma co liczyć ani na działanie eksportu, ani na wzrost popytu krajowego.

Dane GUS nie napawają optymizmem

Z informacji podanych przez GUS wynika, że branże eksportowe nie mają się dobrze. Spadki motoryzacji czy produkcji mebli są już dwucyfrowe. Konsumpcja wyraźnie wyhamowała z powodu zamrożenia handlu. W sumie realna sprzedaż obniżyła się o 9 proc. w porównaniu do danych z marca poprzedniego roku. Ostatni raz taki spadek miał miejsce w kwietniu 2015 roku. 

Wzrosła jedynie sprzedaż żywności oraz leków, ale ogromne spadki notują sklepy odzieżowe, sprzedawcy samochodów, mebli, sprzętu RTV i AGD. Podobne dane daje też raport dotyczący polskiego e-commerce przygotowany przez Cyrek Digital.

Jak twierdzi ekonomistka Marta Petka-Zagajewska, dane z pierwszej połowy kwietnia pokazują, że nie będzie lepiej niż w marcu. Ograniczenie wydatków przez konsumentów wzrosło. Recesja nadchodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze

Ile zarabia się w McDonald’s? Stawki dla pracowników

McDonald's płaci swoim pracownikom według ustalonych stawek godzinowych, co oznacza, że ich wynagrodzenie jest oparte na konkretnych czynnikach, takich...

Kurs bitcoina rośnie w kierunku $25 000

W tym momencie jeden bitcoin jest wart 24 715 USD. Oznacza to, że cena wzrośnie o około 10% każdego...

Jaki serwis stremingowy wybrać?

Istnieje wiele różnych serwisów streamingowych, które oferują dostęp do filmów, programów telewizyjnych, muzyki i innych treści. Ostateczny wybór zależy...

Zarządzanie przez cele — jaki ma wpływ na funkcjonowanie firmy?

Zarządzanie przez cele (ang. Management by Objectives, MBO) to podejście do zarządzania, które skupia się na ustalaniu celów i...

Kwota wolna od podatku a Nowy Polski Ład?

"Kwota wolna od podatku" to kwota dochodu, którą nie trzeba opodatkować w Polsce. W 2023 roku wynosi ona 30...

Kiedy następuje nabycie prawa do 26 dni urlopu?

Ilość dni urlopowych przy umowie o pracę zależy od kraju, w którym umowa jest zawarta, a także od indywidualnych...

Warto przeczytać

Ile zarabia się w McDonald’s? Stawki dla pracowników

McDonald's płaci swoim pracownikom według ustalonych stawek godzinowych, co...

Kurs bitcoina rośnie w kierunku $25 000

W tym momencie jeden bitcoin jest wart 24 715...
- Reklama -

Może Cię zainteresowaćPOWIĄZANE
Polecane dla Ciebie