Finanse Wyższe płace hamują wzrost zatrudnienia. Eksperci mówią o wyścigu...

Wyższe płace hamują wzrost zatrudnienia. Eksperci mówią o wyścigu pensji z cenami

-

- Reklama -

W styczniu tego roku płaca minimalna wzrosła o ponad 15 proc. Z najnowszych danych GUS wynika, że zahamowało to wzrost zatrudnienia. Eksperci podkreślają, że większe pensje są ściśle powiązane ze wzrostem cen.

Gospodarka zwalnia, popyt na pracę spada

Według danych GUS płace wzrosły ostatecznie o 7,1 proc., chociaż szacowano, że będzie to poniżej 7 proc. W tym samym czasie zahamował wzrost zatrudnienia i to o dużo. W styczniu 2019 r. liczba nowych etatów wynosiła 136 tys., w tym jest to zaledwie 45 tys. Eksperci zwracają jednak uwagę na to, że dane nie są do końca wiarygodne w takim zestawieniu, bo co roku bada się inne przedsiębiorstwa. Niemniej, ilustrują jakiś trend w gospodarce i wszystko wskazuje na to, że można już mówić o spadającym popycie na pracę.

Zahamowanie wzrostu zatrudnienia jest ściśle powiązane z kosztami pracy (większymi z powodu większych pensji) i spowolnieniem gospodarczym. W efekcie przedsiębiorstwa są zmuszone do ponoszenia cen swoich towarów, co zmniejsza ilość chętnych na ich zakup mimo większych wynagrodzenia. Inflacja nie jest jeszcze zauważalna, ale już nas dotyczy.

Wyścig pensji z cenami

Ekonomiści alarmują, że najbliższe miesiące będą wyścigiem pensji z cenami. Jeśli wzrost wynagrodzeń i zatrudnienia wyraźnie zahamuje, a ceny będą dalej rosły, inflacja stanie się dużym problemem. Możliwe, że dojdzie do tzw. drugiej rundy, gdy pracownicy znów będą domagać się podwyżek, aby zachować siłę nabywczą względem rosnących kosztów życia. To znowu może zwiększyć koszty pracy i… znowu wpłynąć na wzrost cen.

Rosnące ceny niepokoją Polaków

Warto przypomnieć, że rosnące ceny frustrują Polaków. Jak wynika z badania Quality Watch dla BIG InfoMonitor, co drugi Polak jest sfrustrowany większymi cenami. To też czynnik, który badani uznali za najbardziej niepokojący. Następne w kolejności były małe wynagrodzenia z wynikiem 40 proc.

Źródło: GUS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze

Ile zarabia się w McDonald’s? Stawki dla pracowników

McDonald's płaci swoim pracownikom według ustalonych stawek godzinowych, co oznacza, że ich wynagrodzenie jest oparte na konkretnych czynnikach, takich...

Kurs bitcoina rośnie w kierunku $25 000

W tym momencie jeden bitcoin jest wart 24 715 USD. Oznacza to, że cena wzrośnie o około 10% każdego...

Jaki serwis stremingowy wybrać?

Istnieje wiele różnych serwisów streamingowych, które oferują dostęp do filmów, programów telewizyjnych, muzyki i innych treści. Ostateczny wybór zależy...

Zarządzanie przez cele — jaki ma wpływ na funkcjonowanie firmy?

Zarządzanie przez cele (ang. Management by Objectives, MBO) to podejście do zarządzania, które skupia się na ustalaniu celów i...

Kwota wolna od podatku a Nowy Polski Ład?

"Kwota wolna od podatku" to kwota dochodu, którą nie trzeba opodatkować w Polsce. W 2023 roku wynosi ona 30...

Kiedy następuje nabycie prawa do 26 dni urlopu?

Ilość dni urlopowych przy umowie o pracę zależy od kraju, w którym umowa jest zawarta, a także od indywidualnych...

Warto przeczytać

Ile zarabia się w McDonald’s? Stawki dla pracowników

McDonald's płaci swoim pracownikom według ustalonych stawek godzinowych, co...

Kurs bitcoina rośnie w kierunku $25 000

W tym momencie jeden bitcoin jest wart 24 715...
- Reklama -

Może Cię zainteresowaćPOWIĄZANE
Polecane dla Ciebie